Стоматит — це захворювання ротової порожнини, яке проявляється у вигляді запалення слизової у різновікових дітей. Причини стоматиту: недостатня гігієна, слабка робота імунної системи, вплив зовнішніх факторів (потрапляння на слизову бруду, пилу) Без правильного лікування дитячий стоматит швидко перетікає у хронічну форму, доставляючи постійний дискомфорт дитині.
symptoms-img
Симптоми стоматиту у дітей: загальні ознаки
 • Підвищення температури. Невисока на початкових стадіях розвитку захворювання – 37°C. На піку досягає позначки 38-39°C. Температура при стоматиті тримається не більше 10 днів, тривалість запалення залежить від імунної системи пацієнта і виду хвороби.
 • Висипання на слизовій. Виразки в роті у дитини мають білий колір, поширюються в різних областях ротової порожнини. Відзначається припухлість ясен, відчуття печіння.
Види захворювання

Перед тим як визначити, чим лікувати стоматит у дитини, потрібно правильно діагностувати вид захворювання. Він залежить від природи виникнення:

 • Бактеріальний. Такий стоматит у немовлят з’являється рідко, частіше у дітей шкільного віку, як ускладнення на фоні пневмонії, карієсу, бактеріальної ангіни. Викликаний стрептококами або стафілококами. Супроводжується появою кірки на губах, виразок з гноєм.
 • Грибковий (ангулярний) стоматит. Викликаний вірусом Candida, через що його ж називають “кандидозний стоматит”. До захворювання більш схильні діти віком до 3 років. У різних частинах ротової порожнини виникає білий наліт, відчувається неприємний запах. Спостерігається поганий апетит, зниження активності та плаксивість.
 • Вірусний. У ротовій порожнині з’являються бульбашки з рідиною. Загострення захворювання супроводжується зниженням апетиту, роздратованістю, загальною слабкістю на тлі головного і/або м’язового болю. Велика симптоматика і вплив на організм змушують батьків шукати способи того, як швидко вилікувати стоматит у дитини. Виявляється у віці до 7 років.
 • Алергічний. Якщо до організму потрапили чужорідні організми-антигени — це алергічний стоматит, у дітей симптоми проявляються у вигляді набряку слизової, свербіння і хворобливих відчуттів у порожнині рота. Алергію викликає контакт з пилом, продуктами (мед, цитрусові тощо), шерстю тварин.
 • Стоматит афтозний. Аутоімунне захворювання, загострюється на тлі інфекцій. Назву носить через “афти” — виразки округлої форми з твердою скоринкою.
 • Травматичний. Виникає внаслідок фізичного пошкодження слизової рота. Травматичний стоматит у немовляти проявляється рідко, активізується через постійне прикушення губ, пиття надто гарячих напоїв, ударів. У результаті з’являються садна і/або виразки. Разом зі шкідливими мікроорганізмами вони поширюються по всій порожнини.
 • Катаральний стоматит. Наявний значний набряк порожнини рота. Відмінна риса — відсутність виразок, висипів на шкірних покривах та інших дефектів поразки. У 100% випадків з’являється гіперемія — переповнення кров’ю кровоносних судин, тому слизові порожнини рота стають червоними.
Прояви захворювання у різному віці
 • Стоматит у новонароджених. У перший рік життя частіше виникає кандидозний стоматит у горлі. Він стрімко поширюється по всій ротовій порожнині, у невеликій кількості локалізується на шкірних покривах в області губ. Грибок активно поширюється на тлі особливих умов: слабкий імунітет, антибіотикотерапії та інфекції.
 • Молодший дошкільний вік. Найчастіше спостерігаються ознаки стоматиту, вираженого герпесом. Зараження відбувається від родичів, у дитячому саду, через побутові предмети, іграшки.
 • Шкільний вік. У 70% пацієнтів спостерігається афтозний стоматит у дітей, лікування алергічного сягає 20% випадків.

Імовірність прояву бактеріального або травматичного виду існує у будь-якому віці. Лікування стоматиту у дитини актуально в період прорізування зубів. Для старших вікових груп статистично частими причинами стають:

 • вживання в їжу немитих продуктів
 • травми, отримані під час прогулянок
Як і чим лікувати стоматит у дітей

У пріоритеті медична допомога — своєчасне звернення до лікаря гарантує швидке і благополучне одужання. Якщо з’явився стоматит, лікування планує педіатр, іноді стоматолог. Спеціаліст індивідуально підбере мазь, гель або таблетки для смоктання. Дітям молодшого дошкільного віку, від 2 років, часто призначають Лісобакт®. Препарат усуває причини захворювання, знімає симптоми стоматиту.

Якщо діагностовано алергічний стоматит у дитини, чим лікувати захворювання визначає алерголог. Лікар призначить протиалергічні препарати і порекомендує позбутися подразників. Для визначення природи захворювання, доктор візуально оглядає ротову порожнину. Точність постановки діагнозу забезпечує мазок або зішкріб порожнини рота.

Якщо захворювання проявляється періодично, спостерігається його хронічна форма. У такому випадку рішення про те, як лікувати стоматит у дітей, можуть приймати кілька фахівців:

 • Ендокринолог. Промацує положення і розміри щитоподібної залози методом пальпації. При необхідності призначає УЗД.
 • Гастроентеролог. Доречний, якщо діагностується кандидозний і афтозний стоматит у дітей. При наявності дисбактеріозу, як сприятливої флори для розвитку шкідливих мікроорганізмів, призначають пробіотичні засоби.
 • Алерголог-імунолог. Визначить, як лікувати стоматит у дитини із ослабленим імунітетом. Лікар призначить аналізи для визначення типу авітамінозу та алергенів.

Щоб переконатися, що характерні прояви викликає саме стоматит у дитини, лікування призначають за умови відсутності симптомів інших захворювань. Наприклад, висипання в ротовій порожнині можуть свідчити про розвиток кору або кандидозу (молочниці).

Стоматит у дітей: лікування вдома

У багатьох випадках у побутових умовах можна лікувати симптоми до вердикту лікаря.

 • Зміцнення імунітету. Деякі форми захворювання свідчать про ослаблення захисних властивостей організму (наприклад, гострий герпетичний стоматит), тому слід приймати вітаміни для виключення рецидиву.
 • Лікарські засоби. До безпечних засобів відноситься Лісобакт®. При появі перших ознак захворювання дитині з 3-х років слід дати ½ таблетки, дітям старше по 1 таблетці 3 рази на день. Лісобакт®, як ефективні ліки від стоматиту, володіє загоювальними і антисептичними властивостями.
 • Раціон. Лікування стоматиту у дітей передбачає дотримання суворої дієти. У раціоні не повинні бути присутні страви, що подразнюють слизову. Виключіть кислі, солоні, гарячі, холодні продукти. Рекомендована консистенція їжі — пюре. Також показані супи і бульйони, інша рідка їжа. Заборонені перекуси.

Коли виникає стоматит у дітей, лікування в домашніх умовах може принести полегшення симптомів. Але не всі батьки можуть точно діагностувати проблему. Запобігти розвитку хронічної форми дозволить своєчасне звернення до лікаря.

Профілактика

Думати про те, чим лікувати стоматит дитині, не доведеться, якщо вчасно провести профілактичні заходи:

 • Гігієна. Надійний захист від стоматиту. Рекомендується з 2 років навчати дітей навичкам чистки зубів та ясен, до цього віку гігієнічні процедури виконують самі батьки. Стоматологічна щітка повинна бути обрана за віком. Слід мити руки з милом після кожної прогулянки і перед їжею.
 • Чисте приміщення. Підтримуйте чистоту предметів, що оточують малюка (іграшки, посуд). Регулярно проводьте вологе прибирання підлоги, меблів.
 • Іграшки. Вибирайте варіанти без гострих кутів, щоб уникнути пошкоджень. Травматичний стоматит у немовлят (лікування триваліше, ніж при інших типах) простіше запобігти. Гіпоалергенні матеріали запобігають виникненню алергії.
 • Лікування стоматологічних захворювань. Своєчасне оздоровлення порожнини рота у дантиста (лікування карієсу, хвороб ясен) попереджає розвиток стоматиту. Рекомендується відвідувати лікаря в: перші 3 місяці, 8 місяців, 1 рік, перед зарахуванням до освітніх шкільних та дошкільних установ, далі не рідше одного разу на 3-4 місяці.

Профілактичні заходи допоможуть запобігти утворенню не тільки стоматиту, а й інших хвороб горла та ротової порожнини.

Читать также:
read-img
Фарингіт — це захворювання, при якому запальний процес у горлі вражає його слизову оболонку і...
Детальнiше
read-img
Хворе горло у дитини – одна з найчастіших причин звернення до лікаря. Основними причинами болю...
Детальнiше
warning__img