Фарингіт — це захворювання, при якому запальний процес у горлі вражає його слизову оболонку і лімфоїдну тканину.
symptoms-img
Причини розвитку фарингіту

Бактерії, які уражають слизові оболонки. Дуже часто причиною цієї недуги є стрептококи або пневмококи, які активізуються внаслідок тривалого перебігу риніту або синуситу (період, який перевищує 5-7 днів).

Вплив вірусів на організм дитини. Лікарі говорять про підвищену сприйнятливість дітей до штамів грипу, цитомегаловірусу, аденовірусу. Коли віруси починають діяти, у дитини може виникнути герпетичний фарингіт, на початку якого характерний везикулярний висип на мигдалинах і слизовій глотки.

Діяльність грибка. У більшості випадків фарінгомікоз активно розвивається через різновиди грибка Candida. Таке трапляється при дисбалансі мікрофлори. У дитячому віці грибковий фарингіт зазвичай активізується після неоптимального і нераціонального прийому антибіотиків, при ослабленому імунітеті.

Фарингіт і алергічний компонент. У разі, коли нам необхідно правильно визначити алерген, який провокує появу даного захворювання, необхідно здати кров і пройти ряд тестів. Після коректного лікування і усунення чинників-подразників не характерно повторення такого захворювання.

Дратівливі чинники та їх вплив. Надто гаряче або занадто холодне повітря і його вдихання, хімічний опік можуть сприяти розвитку фарингіту.

Під час захворювання на ГРВІ не виключено розвиток фарингіту. Відбувається це наступним чином: коли у дитини закладений ніс, вона починає дихати через рот, а це, в свою чергу, відкриває доступ мікробам і вірусам прямо до стінок глотки.

Які бувають види фарингіту?

Дане захворювання має гостру і хронічну форми.

Буває, що гострий фарингіт розвивається разом із супутніми паталогічними явищами верхніх дихальних шляхів (ГРВІ, катар дихальних шляхів, грип тощо). Віруси викликають первинне захворювання. Після цього свою справу роблять бактерії, які розосереджені в носоглотці, вони лише при ослабленні імунітету організму починають бурхливо діяти. Для гострого фарингіту характерна закладеність носа, дитина дихає через рот, що призводить до проникнення гноєтворних мікробів і аденовірусів у глотку. До факторів, які провокують, належать переохолодження, необережне вживання холодних продуктів і напоїв, ГРВІ.

Якщо не одразу звернутися до лікаря і нехтувати правильним лікуванням гострого фарингіту, а замість цього заглушати захворювання різними льодяниками, спреями і пастилки, то гостра фаза може перейти в хронічну.

Хронічний фарингіт не приходить один, він часто є не самостійним захворюванням, я може бути проявом таких патологій шлунково-кишкового тракту як холецистит, хронічний гастрит і панкреатит.

Це означає, що місцеве лікування фарингіту не дасть стійкого ефекту без купірування основної причини захворювання. Хронічному фарингіту також сприяють карієс, хвороби нирок, серця, легенів, тонзиліт.

Розглянемо наступні форми, які може приймати хронічний фарингіт:

 • гранульозний (форма, якій властиві першіння та сухість в горлі, виділення в’язкого слизу, хворобливе утруднене ковтання)
 • атрофічна (форма, яка рідко зустрічається в дитячому віці, для неї характерні значний сухий кашель і порушення голосу)
 • катаральна (до прояву відносяться дискомфорт у горлі, відчуття кома, нав’язливий кашель)

До загальних симптомів (біль у горлі, дискомфорт при ковтанні та в спокої, закладеність носа, підвищена температура тіла, нездужання і загальна слабкість) додається ряд чітких симптомів, присутність яких дає можливість диференціювати дитячий фарингіт від зовні подібних захворювань носоглотки і порожнини рота.

Давайте навчимося визначати фарингіт у дитини.

Симптоматика фарингіту

Фарингіту властивий ряд специфічних симптомів, однак слід підкреслити, що провести професійну діагностику і розпізнати захворювання повинен лікар, який має відповідну кваліфікацію. Відмінність фарингіту від тонзиліту — це локалізація запалення: при фарингіті уражається задня стінка глотки, а не мигдалини (при запаленні мигдалин різко підвищується температура, а для фарингіту характерна невелика гіпертермія, яка виникає після перших скарг на дискомфорт).

Основні симптоми гострого фарингіту описані нижче:

 • покашлювання
 • гіперемія слизової глотки
 • сухість в горлі та першіння, печіння в носоглотці трапляється в окремих випадках
 • ковтання супроводжується хворобливими відчуттями (можуть приєднатися болі в вухах)
 • підвищення температури (рідко перевищує +38°С)

 

Типові симптоми для хронічного фарингіту у дітей наступні:

 • імовірний сухий кашель
 • діти часто озвучують скарги на свербіж у гортані або її сухість
 • поява слизу на стінках глотки, що призводить до постійного ковтання.

Особливості симптоматики фарингіту у маленьких дітей

Існують кілька ознак, на які батьки можуть звернути увагу і визначити, що у немовляти починається фарингіт, вони вказані нижче:

– занепокоєння, порушений сон

– примхливість і плаксивість

– погіршується апетит

– періодично малюк покашлює

– дитина відригує після прийому їжі

– температура підвищується до +39°С

Важливо знати, що течія гострого фарингіту у дітей молодше двох років важка. У разі коли причина захворювання — ГРВІ, процес може супроводжуватися кашлем, нежиттю, може бути присутнє гостре запалення слизової носоглотки, ймовірно поєднання з млявістю, зниженим апетитом і слабкістю.

Ускладнення, викликані фарингітом, небезпечні.

Перехід фарингіту до хронічної форми є найочевиднішим ускладненням захворювання. Така ймовірність присутня при повній відсутності комплексного лікування або при неправильному виборі методів боротьби з фарингітом. Відомі часті можливі ускладнення фарингіту в молодшому віці, такі так:

– гнійний отит

– туговухість

– заглотковий абсцес

– гнійний медіастиніт

Не можна не відзначити можливий розвиток запалення нирок і ревматизму, до якого може привести бактеріальний фарингіт.

Варіанти лікування фарингіту

Розглянемо можливі варіанти лікування фарингіту, маніпуляції і процедури, які є заходами боротьби із захворюванням:

– необхідність полоскання горла антисептичними і трав’яними розчинами 3-4 рази на день після прийому їжі

– застосування Лісобакт, препарату, який містить натуральні компоненти для боротьби з головними причинами запалення і болю в горлі. Лісобакт є ефективним засобом завдяки ферменту лізоцим і піридоксину (вітаміну В6), які входять до складу ліків і є природними для організму речовинами.

Можливості Лісобакт наступні:

– він усуває біль і запалення в горлі

– Лісобакту властиво впливати на широкий спектр патогенних факторів, таких як віруси, гриби та бактерії

– підвищення природного імунного захисту людського організму

Два важливих натуральних компоненти, які входять до складу Лісобакт — це піридоксин (вітамін В6) і лізоцим. Ліки впливають на запалені ділянки горла, природним чином підтримують і відновлюють захисні функції слизової оболонки всієї ротової порожнини і глотки.

Лізоцим — це натуральний фермент біологічного походження, який гарантує безпеку використання препарату, має мінімум протипоказань до застосування. Він є ефективним засобом при лікуванні запалень, які викликані грам (+/-) мікроорганізмами, вірусами, грибами. Лізоциму властивий прояв місцевої протизапальної дії і посилення неспецифічної опірності організму.

Вітамін В (піридоксин) дозволяє надавати регенерувальну дію на слизову частину горла, він має також протиафозний ефект.

До додаткових можливостей лікування фарингіту відносяться:

– вживання хворим таблеток, льодяників, які мають антибактеріальну складову

– зрошення глотки антибіотикомісткими аерозолями 2-4 рази на день

– фізіотерапія

– терапія вітамінами, застосування імуномоделюючих препаратів

Лікар може порекомендувати вживання антибіотиків всередину у разі, якщо фарингіт виражений гостро.

Мами маленьких дітей знають, що малюки ще не можуть полоскати самі горло, у зв’язку з цим їм призначають зрошення горла антисептиком і прописують рясне пиття. Слід з обережністю застосовувати аерозолі дітям до двох років через ризик спазму голосової щілини, тому перед тим, як користуватися даними способом лікування, необхідно проконсультуватися у лікаря.

У разі, коли фарингіт супроводжує первинне захворювання, необхідно проводити і його лікування одночасно. При хронічному фарингіті показано зміцнення імунітету, крім місцевого лікування.

Слід уникати самолікування. Будь-яка терапія, медикаментозна і не медикаментозна, є доречною тільки після огляду і призначення кваліфікованим лікарем.

 

Профілактика

Ідея профілактики фарингіту полягає в загальному зміцненні організму, підтримці і підвищенні імунітету, процедурах загартовування організму. Важливим є своєчасне лікування таких супутніх захворювань, як кір, риніти, тонзиліти, синусити та інших. Батькам слід подбати про те, щоб уберегти дитину від переохолоджень, також не можна дозволяти дитині знаходиться у прокурених приміщеннях.

Бажаємо міцного здоров’я вам і вашим дітям!

Читать также:
read-img
Що таке тонзиліт напевно знає кожна мама. Тонзиліт — інфекційне запалення гланд (їх ще називають...
Детальнiше
read-img
Хворе горло у дитини – одна з найчастіших причин звернення до лікаря. Основними причинами болю...
Детальнiше
warning__img