Хворе горло у дитини – одна з найчастіших причин звернення до лікаря. Основними причинами болю в горлі є роздратування або інфекція, яка супроводжується широкою симптоматикою: набряк; підвищення температури; почервоніння і виразки на слизовій. При цьому сильний біль в горлі у дитини може тривати не один день. Увесь цей час їй важко ковтати, "ріже" горло. Якщо діти старше 2 років часто скаржаться на зазначені симптоми, то в молодшому віці біль у горлі проявляється змінами в поведінці дитини – занепокоєнням, криком, плачем.
symptoms-img
Чому виникає біль в горлі у дитини

Найбільш гостра симптоматика, тяжкість перебігу та ризик розвитку ускладнень відзначаються при ангіні, яка може бути:

 • Інфекційною. Основні ознаки: сильно болить горло у дитини, при його огляді можна виявити білий або жовтий наліт (точки), почервоніння слизової. Інфекційна ангіна виникає через попадання вірусу. Горло у дитини починає різко боліти, проявляють себе типові ознаки звичайної застуди або грипу.
 • Бактеріальною. Бактеріальна ангіна відрізняється раптовістю і завжди високою температурою – понад 38.5 градусів при вимірюванні в пахвовій області. Цей різновид захворювання зустрічається у дітей старшого дошкільного та шкільного віку від 5 до 10 років. Часто в області горла з’являються виразки і рани.

У більшості випадків хвороби горла у дітей дорослі пов’язують із простудними захворюваннями. Дійсно, ГРВІ та ГРЗ, які супроводжуються неприємними симптомами в горлі, зустрічаються також часто. Причини їх розвитку – потрапляння вірусів і бактерій через носоглотку. Найчастіше це відбувається восени, взимку в період потеплінь, ранньою весною. Потрапляючи до організму дитини, шкідливі мікроорганізми стикаються з мигдалинами – перешкодою на шляху подальшого розвитку. Гланди – це лимфоїдне утворення, яке починає “боротися” із захворюванням. У процесі вони збільшуються в розмірах, у результаті чого дитині боляче ковтати.

Іншими причинами болю, першіння і дискомфорту в горлі можуть бути:

 • Сухе повітря у приміщенні. Викликає кашель і відчуття першіння в горлі, переважно вранці.
 • Алергія. При алергії у дитини болить горло без температури. Біль і роздратування в горлі при алергії можуть супроводжуватися нежиттю, кашлем, почервонінням очей, сльозотечею і іншими характерними рисами алергічної реакції.
 • Навколишні чинники. Подразнення слизової горла димом, пилом, ароматизаторами також викликає запалення горла і риніт, може супроводжується болем.
 • Попадання стороннього тіла. Іноді батьки не помічають, як діти ковтають дрібні деталі від іграшок, які можуть травмувати горло і викликати біль.
 • Перенапруження голосових зв’язок. У дитини часто болить горло через тривалий плач, крик.
 • Інші захворювання ротоглотки. Ларингіт – запалення гортані, її слизової оболонки. Гінгівіт – запальний процес в області ясен. Стоматит – запалення слизової оболонки рота у вигляді виразок і білого нальоту.
Як визначити, що у дитини сильно болить горло

Добре, якщо дитина вже навчилася виражати емоції і почуття словами. Захворювання, пов’язане з інфекцією, супроводжується:

 • слабкістю;
 • першінням;
 • сухістю у горлі та постійною спрагою;
 • невисокою температурою.

З маленькими дітьми складніше. Якщо у дитини болить горло, спостерігається:

 • безпричинний плач;
 • відмова від їжі;
 • блювота;
 • занепокоєння.

У такому випадку також важливо стежити за зміною температури тіла.

Чим лікувати горло у дітей

Першочергове завдання – створити умови для боротьби з джерелом, що викликає неприємний симптом. Часто батьки без з’ясування причин починають використовувати антибіотики, не даючи організму виробити імунітет природним чином. Віруси стійкі до антибіотиків, тому лікувати горло дитині цими препаратами варто при повній впевненості в бактеріальній природі недуги і тільки під наглядом лікаря.

На початковій стадії розвитку хвороби, до звернення до лікаря, батьки можуть допомогти простими діями.

Забезпечити правильний режим харчування

Через біль у горлі дитині стає важко ковтати, а значить вона не може комфортно пити, їсти, нерідко страждає і сон, погіршується загальне самопочуття. Через це не варто змушувати малюка їсти, якщо він переживає гострий період захворювання і не хоче цього робити. Не хвилюйтеся, коли йому полегшає, дитина відновиться і набере все те, що втратила в процесі хвороби. При цьому намагайтеся полегшити ті прийоми їжі, на які вона погоджується. Для цього вибирайте щадну їжу, яка не травмує і так запалене горло. Просто виключіть кислу, солону, гостру їжу, страви зі спеціями. Переконайтеся, що їжа має комфортну температуру: не гарячу і не холодну.

Запропонуйте малюкові суп-пюре, питний кефір або йогурт, овочеве або фруктове пюре, кашу на молоці або воді.

Полоскати горло

Полоскання – ефективні домашні ліки від горла для дітей, але можуть бути застосовані вони у дітей вже після чотирьох-п’яти років, так як малюки раннього віку полоскати горло ще не вміють. Від горла для дітей підійдуть нерозбавлені водою відвари трав. Можна використовувати і розчин морської або звичайної солі крупного помелу (на склянку води додають пів чайної ложки солі).

Для досягнення ефекту важливо полоскати горло достатньо часто, близько чотирьох-шести разів на день. При цьому до і після полоскання потрібно витримати півгодинну-годинну перерву від їжі та пиття, щоб не припинити дію ліків завчасно. Для дітей старше 6 років можна використовувати готовий розчин для полоскання горла – Стоматидин.

Давати дитині пити

Рідина необхідна для боротьби з інтоксикацією, адже саме вона буде вимивати віруси і продукти їх життєдіяльності з організму. Також важливо пам’ятати, що під час хвороби організм страждає від зневоднення, рідина виходить з організму з потом і частим диханням при високій температурі, тому так важливо компенсувати втрати за допомогою рясного пиття.

У якості пиття бажано вибрати звичайну воду. Також можна давати розбавлені водою на дві третини соки, морси, трав’яні настої або компоти, відвар ромашки (швидко знімає запалення), бульйон або будь-які інші негазовані напої. Організм реагує на тепле питво, посилюючи приплив крові до запаленої частини горла. Завдяки цьому дитина відчуває тимчасове полегшення, зменшуються неприємні відчуття (першіння, саднення, сухість, кашель). Уникайте кислих соків – вони дратують запалену слизову оболонку і є відмінним середовищем для мікробів.

Використовувати льодяники або таблетки для розсмоктування

Найзручніший засіб для полегшення болю в\ горлі – таблетки для розсмоктування або пастилки. Вони забезпечують:

 • швидку і ефективну доставку лікарської речовини і її тривале перебування у вогнищі запалення;
 • зволоження слиною слизової горла при розсмоктуванні таблетки.

Таблетки для розсмоктування можна використовувати і у самих маленьких дітей – розтовкти і змочити соску.

Ефективні дитячі таблетки від горла – Лісобакт®. У домашній аптечці повинні бути присутніми подібні допоміжні ліки від горла дітям до 3-х років і старше.

Виключити алергію

Часто від горла дітям допомагають прості запобіжні заходи. Якщо в квартирі є новонароджені і малюки, то не варто користуватися освіжувачем повітря і хімічними засобами для прибирання.

Зволожувати повітря

Часто батьки цікавляться, як лікувати горло дитині в 2 роки, так як сухість, першіння, біль у горлі та кашель виникають через сухість повітря саме в молодшому дошкільному віці.

Потрібно подбати про зволоження повітря: закрити радіатор вологими рушниками, придбати зволожувач повітря. Цей момент є актуальним і в питанні про те, як швидко вилікувати горло у дитини: вологість від 50 до 70% сприяє прискореному виводу інфекції або бактерій з організму і, як наслідок, одужанню.

Переконатися у відсутності стороннього тіла

При виявленні потрапившого до горла предмета, потрібно терміново його витягти, інакше може порушитися ковтання, дихання. Якщо в такому випадку у дитини болить горло, що робити знають лікарі швидкої допомоги. Коли батьки витягли чужорідне тіло самостійно, додатково слід записатися до ЛОР лікаря для профілактичного огляду.

Виключити перенапруження зв’язок

У дитини в 2 роки і більш молодшого віку горло може часто хворіти від плачу і криків. Постарайтеся не допускати, щоб дитина надривала голос і довго кричала – направте усі сили на її заспокоєння. Роздратована слизова також є комфортним середовищем для розвитку бактерій і вірусів.

Як застосовувати таблетки для смоктання від горла дітям

Популярність таблеток для розсмоктування обумовлюється вираженою дією антисептика. Як препарат першої допомоги від болю у горлі – дітям призначають Лісобакт®. Він ефективний при запаленнях, які викликані:

 • грам (+/-) мікроорганізмами
 • грибками
 • вірусами

Таблетки для горла для дітей Лісобакт® ефективні завдяки основній дієвій речовині – лізоциму. Цей фермент, який має біологічне походження, є натуральним. Це, в свою чергу, стає гарантією безпеки препарату, який має мінімум протипоказань. У ролі активного регенеруючого засобу і иммуномодулятора виступає вітамін В6. Якщо порівнювати засіб з іншими місцевими антисептиками, стане зрозуміло, що Лісобакт® відрізняється системною противірусною і протимікробною дією, завдяки якому він впливає на усі вогнища інфекції.

В інструкції із застосування Лісобакт® вказана інформація про дозування і спосіб прийому, тому зрозуміти, як вилікувати горло дитині, не складе труднощів.

Лісобакт® рекомендується застосовувати у таких дозуваннях:

 • дітям від 3 до 7 років: по 1 таблетці не частіше 3-х разів на добу
 • дітям від 7 до 12 років: по 1 таблетці не частіше 4-х разів на добу
 • діти у віці від 12 років: по 2 таблетки 3-4 рази на добу

Інтервал між прийомами – не менше 1 години. Середня тривалість лікування – 5 днів.

Як лікувати горло дитини – призначить лікар

Самостійні заходи для оздоровлення не завжди доречні, адже крім ГРВІ, біль у горлі може супроводжувати й інші, більш серйозні захворювання. Лікар повинен провести огляд і вирішити, чим лікувати дитині горло. Необхідно негайно звернутися до педіатра у разі, якщо:

 • стандартні форми домашнього оздоровлення не приносять результату і горло болить довго – тиждень і більше;
 • з’явився кашель;
 • спостерігається утруднене дихання, насилу відкривається рот;
 • у дитини болить горло і температура вище 38-39 градусів, яка піднялася в короткі терміни;
 • “зник” голос.

Не варто забувати про те, що ускладнення після захворювання бувають досить серйозними. Тому при затяжному болю в горлі, а також якщо біль у горлі переростає у гнійну ангіну, лікування повинен призначати компетентний лікар.

До ранніх (гнійних) ускладнень відносяться синусит, отит, флегмонозна ангіна. В останньому випадку до процесу залучаються прилеглі тканини і виникає абсцес. Часто цей стан вимагає оперативного втручання.

Найнебезпечніший збудник ангіни – бета-гемолітичний стрептокок групи А.

Згідно з результатами досліджень, практично кожна дитина, яка досягла 5-річного віку, має у минулому перенесену інфекцію глотки, викликану бета-гемолітичним стрептококом, а 13-річна – до 3-х епізодів даного захворювання.

Ревматизм – грізне ускладнення ангіни!!! Ревматизм може спровокувати ангіна, викликана бета-гемолітичним стрептококом при несвоєчасно розпочатому і невірно призначеному лікуванні.

Ревматизм – системне захворювання сполучної тканини у всьому організмі. Уражається в першу чергу сполучна тканина серця, суглобів, нирок і шкіри. Найсерйозніше ускладнення ревматизму – розвиток інфекційного ендокардиту із формуванням пороку серця і подальшою серцевою недостатністю. Летальність при ендокардітах досягає 30%.

Профілактика

Своєчасно і правильно розпочате лікування болю в горлі у дитини приносить швидкий результат. Однак батькам під силу запобігти розвитку захворювань за допомогою профілактичних заходів:

 • Дотримання гігієни. Часто захворювання в горлі у дітей розвиваються через недотримання елементарних правил гігієни: віруси і бактерії потрапляють до організму через руки. Руки необхідно ретельно мити, особливо перед їжею і після прогулянки.
 • Регулярні прогулянки і гарт. Якщо подбати про загартування, то буде потрібно набагато менше препаратів від горла дитині. Під час прогулянки віддайте перевагу активним іграм на свіжому повітрі, походу в закриті атракціони. Велике скупчення людей – ідеальні умови для поширення вірусів.
 • Прийом вітамінів. Вітамін C, у поєднанні з іншими полівітамінами, сприяє посиленню імунітету. Застосовуючи вітаміни разом з препаратами від горла, можна прискорити одужання.
 • Оточення. Якщо в родині проблема болю в горлі трапляється часто, і батьки постійно ламають голову як лікувати горло дитині, можливо джерело зараження знаходиться поблизу. Мамі і татові слід перевірити своє здоров’я, щоб виключити хронічний тонзиліт.

Намагаючись зрозуміти, як швидко вилікувати горло дитині, важливо не панікувати. Правильно визначити причину і вибрати ефективне лікування допоможе досвідчений педіатр.

Читать также:
read-img
Що таке тонзиліт напевно знає кожна мама. Тонзиліт — інфекційне запалення гланд (їх ще називають...
Детальнiше
read-img
Фарингіт — це захворювання, при якому запальний процес у горлі вражає його слизову оболонку і...
Детальнiше
warning__img