Гострий тонзиліт (ангіна) – інфекційне захворювання з місцевими проявами у вигляді гострого запалення компонентів лімфатичного глоткового кільця, найчастіше піднебінних мигдалин, яке викликається стрептококами, стафілококами, рідше – іншими мікроорганізмами, вірусами та грибами. Захворювання поширене серед дітей: може розвинутися ангіна у однорічної дитини і в старшому дошкільному, підлітковому віці. Норма кількості запалень – не більше 1-2 разів на рік.
symptoms-img
Причини виникнення

Перш ніж з’ясувати, як лікувати ангіну у дітей, лікар визначає причину її розвитку. Найчастіше тонзиліт зустрічається під час осінньо-зимового сезону, коли відбувається зараження хвороботворними мікроорганізмами через предмети побуту, їжу, повітряно-крапельним шляхом.

Ангіна у дитини в 3 роки і в більш молодшому віці – результат контакту із хвороботворною мікрофлорою близьких людей. Схильні до розвитку ангіни діти, які мають ослаблений імунітет.

У шкільному та підлітковому віці частіше зустрічається гнійна ангіна, причина її розвитку – активність власної хворобливої бактеріальної флори, що пов’язана із вторинними захворюваннями (отит, стоматит, риніт). Іноді інфекція передається після нанесення травм в області мигдалин під час медичних маніпуляцій.

Симптоми ангіни у дитини

Інкубаційна стадія захворювання триває до 3 діб, перші ознаки являють собою загальні симптоми:

 • озноб
 • інтоксикація
 • млявість
 • температура тіла вище норми

Коли підозрюється ангіна у дітей, лікування на перших етапах захворювання може бути підібрано помилково через неочевидні перші симптоми. З’являється осиплість голосу, рідкісний кашель через сильний біль у горлі. Точна діагностика можлива тільки після оцінки стану горла:

 • рихлість, набряк мигдалин
 • почервоніння

Коли діагностується гнійна ангіна у дітей, симптоми включають появу нальоту і плям, виразок, з локалізацією скупчення на мигдалинах.

Види захворювання

Лікування при гнійній ангіні розробляється в залежності від стану мигдалин. З’ясовуються причини виникнення та розвитку захворювання, джерело інфікування.

Найбільш часто зустрічаються:

 • Лакунарна ангіна у дітей

Захворювання переноситься важко, крім класичних симптомів з’являється білий гнійний наліт на мигдалинах. У зв’язку з сильною інтоксикацією організму можуть спостерігатися: лихоманка, втрата свідомості, блювання.

 • Фолікулярна ангіна у дітей

Різкий початок: піднімається температура 39°C і вище, з’являються скарги на сильний біль у горлі, що віддає у вуха, точкові гнійні «пробки» на мигдалинах.

Щоб правильно визначити тип захворювання, потрібно оглянути горло: ангіна цього виду супроводжується збільшеними мигдалинами, на яких утворюються дрібні гнійники-горбки жовтого і білого кольорів.

Коли лікар визначає, чим лікувати ангіну у дитини, він також враховує причину виникнення захворювання:

 • Первинна ангіна – характерне раптове ураження внутрішнього горла і прояв загальної симптоматики
 • Вторинна – розвивається на тлі інших захворювань
 • Нетипова – зараження організму бактеріями або/та грибками

Найнебезпечніший збудник ангіни – бета-гемолітичний стрептокок групи А.

Лікування гнійної ангіни у дітей в цьому випадку більш тривале через природу його розвитку.

Згідно результатів досліджень, практично кожна дитина, яка досягла

5-ти річного віку, має у минулому перенесену інфекцію глотки, викликану бета-гемолітичним стрептококом, а 13-ти річна – до 3-х епізодів даного захворювання.

Ревматизм – системне захворювання сполучної тканини у всьому організмі. Уражається в першу чергу сполучна тканина серця, суглобів, нирок і шкіри. Найсерйозніше ускладнення ревматизму – розвиток інфекційного ендокардиту з формуванням пороку серця і подальшою серцевою недостатністю. Летальність при ендокардітах досягає 30%.

Залежно від джерела інфекції, існують такі види захворювання:

 • Бактеріальна ангіна – у дітей до 3 років зустрічається рідко. Викликається стрептококами або стафілококами (стафілококова ангіна).
 • Вірусна ангіна у дітей – провокується аденовірусами до 9 типу, вірусами Коксакі, герпесу.
 • Грибкова ангіна – розвивається найчастіше в молодшому віці. Ангіну у дитини 1 року викликає Candida.
 • Плівчаста-виразкова – рідкісне захворювання, яке викликають спірохети Венсана, палички Плаута-Венсана.

Щоб згодом призначити ефективні ліки від ангіни для дітей, важливо правильно визначити тип захворювання. Від цього фактору може залежати життя пацієнта. Наприклад, при дифтерійній ангіні, без прийняття медикаментозних заходів, може статися набряк шиї та ризик перекриття дихальних шляхів.

Діагностика

Якщо батьки спостерігають перші ознаки ангіни у дитини, важливо в короткі терміни звернутися до педіатра. Терміновість заходу обумовлена схожістю захворювання на дифтерію, скарлатину, почасти на грип, кір, гайморит.

Якщо часто проявляється ангіна у дитини, чим лікувати захворювання визначає лікар. Правильне лікування допоможе виключити ймовірність переходу в хронічний тонзиліт.

Доктор візуально оглядає глотку і призначає ряд клінічних досліджень:

 • загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі
 • аналіз крові на вміст бактерій стрептокока (якщо підозрюється гнійна ангіна у дитини)
 • мазки із зіву на мікрофлору
Як вилікувати ангіну у дитини

Повного одужання можна досягти тільки за допомогою медикаментозних методів. Дозування і вид препаратів може визначити педіатр або ЛОР-лікар.

Наявність деяких засобів у домашній аптечці дозволить як швидко вилікувати ангіну у дитини, так і купірувати перші ознаки хвороби до професійної медичної допомоги.

 • Антибіотики. Лікування ангіни у дітей часто не обходиться без цих препаратів. Пеніцилінова група антибіотиків ефективно справляється із захворюванням. Вони легко переносяться дітьми майже будь-якого віку і діють швидко. Дозування залежить від ваги, віку дитини, курс прийому – не менше 5 днів. Якщо виникла гнійна ангіна, лікування у дітей здійснюється протягом 7 днів, при гострому фарингіті тривалість антибіотикотерапії визначається індивідуально. Ангіна у немовляти часто зводиться до прийому антибіотиків у вигляді свічок. Якщо спостерігається алергічна реакція, лікар індивідуально визначає, чим лікувати ангіну у дітей, спираючись на результати посіву на чутливість до медичних препаратів.
 • Місцева дія. Застосовуються препарати, здатні надати протизапальний і антисептичний ефекти. Щоб забезпечити ефективне лікування ангіни у дитини, лікарі призначають Лісобакт®. Його основна діюча речовина – лізоцим, який має антибактеріальну, противірусну та протигрибкову дію. Вітамін B6 сприяє відновленню слизової і попередить розвиток супутніх ускладнень. Лісобакт® випускається у вигляді таблеток для смоктання, дозування визначається згідно інструкції.
 • Жарознижуючі. Оскільки ангіна у дитини в 2 роки або іншому віці супроводжується високою температурою, використання жарознижуючих у формі пігулок (для дітей старше 8 років) і суспензіях дозволить знизити ймовірність ускладнень при інтоксикації організму. Їх застосування також полегшить стан хворого. Рекомендовано приймати жарознижуючі не частіше 3 разів на добу при температурі, близькій до 39°C.
 • Препарати від дисбактеріозу, антигістамінні. Якщо виявлена ангіна у дитини, лікування включає в себе прийом пробіотиків для терапії дисбактеріозу, як слідства прийому антибіотиків. Завдання антигістамінних препаратів – зниження ймовірності виникнення алергії та подальшого набряку горла.
 • Імуномодулятори. Гнійна ангіна у дітей супроводжується зниженням імунітету. Для швидкого відновлення організму лікарі призначають імуномодулятори, більшість яких створено на основі людського інтерферону. У перші дні, коли виявлена ангіна у дитини, лікування імуномодуляторами слід проводити в максимальній дозі, з плином часу поступово зменшуючи її до профілактичної.
 • Вітаміни. Рекомендовані у період одужання, коли ознаки ангіни у дітей практично відсутні: зник наліт на мигдалинах, нормалізувалась температура тіла. Перевагу слід надати вітаміну C або полівітамінам. Не слід забувати і про вітаміни, що містяться в продуктах харчування.

Якщо спостерігається гнійна ангіна у дітей, лікування також може включати в себе відвідування:

 • фізіопроцедур: електрофорез, ультрафіолет
 • інгаляцій небулайзером (вологе тепло)
Перша допомога дитині

Як лікувати ангіну у дитини визначає лікар, але на період стрімкого розвитку захворювання батькам необхідно:

 • При підвищенні температури вище 38,5°C прийняти жарознижуюче.
 • Забезпечити постільний режим, максимальну провітрюваність приміщення, вологість повітря 50-70%.
 • Давати більше пити: краще чаї, компоти, протизапальні трави (ромашка, календула) кімнатної температури. Кількість випитої рідини – не менше 1,5 літрів за день.
 • Полоскання дозволяє полегшити симптоми ангіни у дітей. Використовуються розчини сода + сіль 1: 1, йодинол, солона вода.
 • Медична допомога. Одночасно із першою допомогою слід викликати лікаря, який зможе визначитися з діагнозом, переліком необхідних обстежень і тактикою ведення хворої дитини.
Профілактичні заходи

Щоб не думати про те, як лікувати ангіну дитині, слід вживати профілактичні заходи:

 • Зміцнення імунітету. У комплексі: повноцінне харчування, достатній сон, прийом вітамінів.
 • Загартовування. Здоровій дитині зрідка можна дозволяти пити холодні напої и пробувати морозиво.
 • Гігієна. Ротова порожнина – це місце локалізації шкідливих бактерій та подальшого розвитку захворювання. Крім регулярного чищення, стежте за здоров’ям зубів та відвідуйте стоматолога не рідше 2 разів на рік.
 • Слід виключити відвідування масових заходів на період карантину. Це дозволить уникнути можливе зараження.

Якщо вже діагностовано ангіну, лікування у дітей має бути повноцінним. Ліки, призначені лікарем, рекомендується приймати повним курсом, навіть якщо у період одужання виражена симптоматика вже не спостерігається.

Читать также:
read-img
Хворе горло у дитини – одна з найчастіших причин звернення до лікаря. Основними причинами болю...
Детальнiше
read-img
Що таке тонзиліт напевно знає кожна мама. Тонзиліт — інфекційне запалення гланд (їх ще називають...
Детальнiше
warning__img