Щоб зрозуміти, що являє собою захворювання, достатньо згадати запалення у куточках рота. Так проявляється ангулярний стоматит, який знайомий практично кожному. Відповідно до клінічних проявів також розрізняють:
За перебігом хронічного процесу виділяють рецидивний, виразково-некротичний, рецидивний герпетичний стоматит та інші.
Основні причини стоматиту та фактори його розвитку:
Різко знизившись, загальний імунітет створює необхідні умови для активації сапрофітної (умовно-патогенної) мікрофлори та її трансформації у патогенну форму. До основних збудників відносяться бактерії, віруси, дріжджові гриби. Часто стоматит виникає у результаті впровадження в організм, із подальшою активізацією, вірусу простого герпесу. Цьому сприяють: гіперінсоляція, стреси, переохолодження, фізична втома. Під їх впливом, у результаті інфікування, вірус переходить до активної форми.
Найчастіше обумовлений високою чутливістю до складових матеріалів, що використовуються для знімних протезів. Потрібно усунути причину, яка викликає стоматит, чим лікувати наслідки алергічної реакції підкаже лікар.
Є частою причиною грибкового стоматиту, викликаного дріжджоподібними грибками.
Стоматит у дорослих – захворювання, якому сприяють:
Симптоми захворювання визначаються безліччю факторів:
Характерні ознаки стоматиту:
Місцеві прояви захворювання можуть мати різну локалізацію. Таким чином, схематично можна розділити запалення слизової оболонки по зонам:
Різниться інтенсивність прояву захворювань:
Хронічний стоматит (як лікувати захворювання визначить доктор, адже позбутися даної форми найскладніше) протікає у легкій формі. Частота рецидивів не перевищує 2-х разів на рік. При середньотяжкому перебігу частота загострень може варіюватися в межах 2-5 разів на рік, а при тяжкій формі досягати 8-10 разів. Часті рецидиви захворювання збільшують ризик розвитку та прогресування пародонтиту, пухлин порожнини рота і негативно впливають на якість життя.
При появі перших ознак захворювання слід обов’язково звернутися до стоматолога, а не проводити самостійне лікування стоматиту в домашніх умовах. Некваліфікований підхід може призвести до хронізації процесу і його поширення на інші структури ротоглотки. Якщо ви хочете ефективно побороти стоматит, лікування вдома має проводитись відповідно до курсу, виписаного лікарем.
Перш ніж лікувати стоматит, необхідно ретельно санувати порожнину рота, використовуючи для цього антисептичні розчини. При наявності вогнищ інфекції, їх важливо усунути. Для цього може знадобитися видалення зруйнованих зубів, позбавлення від ЛОР-патологій, карієсу.
Лікування стоматиту у дорослих визначається видом захворювання, збудником, який його викликав, формою чи перебігом. Процес включає в себе місцеву і загальну терапію.
У якості місцевого засобу від стоматиту широко застосовують ферменти, а також розчини вітаміну В, С для прискорення процесу загоєння, препарати на основі соку каланхое/прополісу. Такий склад характерний для препарату Лісобакт®. У ньому міститься натуральний фермент лізоцим та вітамін В6. Будучи природним антисептиком, препарат успішно справляється із запаленнями вірусної, бактеріальної та грибкової природи.
Загальне етіотропне лікування стоматиту полягає у призначенні антибіотиків, чутливих до виявленої мікрофлори, антивірусних і протигрибкових препаратів.
У період розпалу захворювання призначається фізіотерапія: ультрафіолетове опромінення, електрофорез, гелій-неоновий лазер. Якщо присутня висока температура при стоматиті, проявляється інтоксикація – необхідно багато пити. У випадках появи розладів неврологічного характеру призначаються легкі седативні препарати.
Під час періоду лікування та ремісій слід дотримуватися дієти з повноцінним раціоном харчування і виключенням грубої їжі,яка травмує слизову оболонку.
Для профілактики важливо дотримуватися гігієни, чистити зуби, зменшити вплив шкідливих звичок, вчасно звертатися до стоматолога.
Комбінована терапія дозволяє як швидко вилікувати стоматит, так і прибрати його місцеві прояви, купірувати симптоми інтоксикації. Однак завжди простіше запобігти проблемі, ніж шукати способи її вирішення.