Фарингіт — запальний процес, який вражає слизову глотки і лімфоїдну тканину. Фарингіт бушує у розпал простудного сезону (осінь, зима), коли знижуються захисні сили організму і активізуються збудники хвороби.
symptoms-img
Причини фарингіту

Захворювання на фарингіт викликають патогенні мікроорганізми: бактерії, віруси і гриби. Які саме, описано нижче.

Вірусний фарингіт викликаний:

 • групою риновірусів;
 • аденовірусами;
 • вірусом грипу (нечасто);
 • вірусом парагрипу (рідкісна форма);
 • іноді ВІЛ, вірусом Епштейна-Барра, простого герпесу.

В основному ця інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Тобто хвороботворні мікроорганізми поширюються при чханні, кашлі або просто при розмові. Крім цього, більшість вірусів здатні деякий час жити поза організмом людини, вони осідають на поверхнях і можуть становити небезпеку до декількох тижнів. Тому інфікуватися можна через предмети побуту, дверні ручки, грошові купюри, іграшки, посуд і загальні рушники.

Бактеріальний фарингіт провокують:

 • стафілококи;
 • пневмококи;
 • гемофільна паличка;
 • гонококи, мікоплазми, хламідії (в окремих випадках).

Зараження відбувається при безпосередньому контакті з хворим (наприклад, через виділення з носа). Бактеріальна флора може приєднуватися на тлі недолікованого вчасно вірусного фарингіту. У той же час, часте і не контрольоване лікарем застосування антибіотиків може ускладнитися розвитком грибків роду Candida (у побуті молочниця), і може розвинутися грибковий фарингіт. Одним із факторів, що сприяє утворенню грибкового фарингіту, вважається імунодефіцитний стан, неважливо якою була причина його появи. Він буває пов’язаний з частими застудами, ожирінням, тривалими дієтами, одноманітним харчуванням із дефіцитом вітамінів.

Різновиди

Хронічний фарингіт найчастіше виникає при частому або постійному вдиханні запиленого, забрудненого, сухого, гарячого або холодного повітря, наприклад, на виробничих підприємствах; куріння сигарет, у тому числі й пасивне. Регулярне вживання в їжу подразних речовин: пряні продукти харчування, алкоголь — так само може викликати розвиток хронічного фарингіту. Часте і неконтрольоване використання судинозвужувальних крапель, хронічні запальні процеси у порожнині рота, наслідок тонзилектомії (видалення мигдалин), витягнення з горла чужорідного тіла — все це причини розвитку хронічного фарингіту.

Хронічний фарингіт може бути як самостійним захворюванням, яке виникло на тлі тривалого впливу дратівливих факторів на слизову глотки, так і наслідком недолікованої гострої форми. Перебіг хронічного фарингіту має фази загострення і ремісії.

Так само зустрічаються й інші, не пов’язані з горлом, причини розвитку хронічного фарингіту:

 • Найчастіше такий взаємозв’язок спостерігається при хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Слизова у людини одна, і запальний процес у шлунку часто супроводжується і запаленням у горлі. Якщо у вас періодично болить живіт або є відрижка, не полінуйтеся зробити гастроскопію і УЗД черевної порожнини. Вилікувавши запалення внизу, ви забудете і про проблему зверху.
 • Фарингітами нерідко страждають гіпертоніки і сердечники, які приймають гіпотензивні та деякі інші препарати, які викликають сухість слизової оболонки. Кардіолог допоможе підібрати інші ліки, без таких побічних дій.
 • Рідні скаржаться на ваш богатирський храп? Сходіть до ЛОРа і перевірте, як справи з аденоїдами, чи немає у вас поліпів у носі або викривлення носової перегородки. На цьому тлі також може розвиватися фарингіт.
 • Не завадить відвідати алерголога-імунолога, особливо якщо ви реагуєте на якісь нешкідливі речовини кашлем, нежиттю, сльозотечею або у вас серед родичів є алергіки.
 • У деяких випадках причиною хронічного фарингіту може бути гіпотиреоз. Ви швидко втомлюєтеся, сонливі, стали плаксиві, шкіра стала сухою і холодною? Здайте аналізи на гормони щитоподібної залози.
 • Буває, що запалення в горлі викликає утруднене носове дихання. Як правило, це проблема тих, хто звик дихати НЕ носом, а ротом. Знайома вона і тим, хто лікує нежить судинозвужувальними краплями без усілякої міри. Позбувшись від хронічного нежиті, синуситу або гаймориту, ви впораєтеся і з фарингітом.
 • Фарингіти тісно пов’язані із порушенням обміну речовин. Якщо вас часто мучить спрага і відчуття сухості в роті, то, можливо, за фарингіт ви прийняли початок цукрового діабету. Здайте аналіз крові на цукор на всяк випадок.
 • Запалення слизової глотки може також спостерігатися при хворобі нирок, серцево-судинних захворюваннях.

 

За характером патологічних змін, що відбуваються у слизовій оболонці, фарингіт буває катаральним, атрофічним і гіпертрофічним.

Хронічна форма хвороби протікає без виражених ознак погіршення самопочуття. Основна ознака — постійний дискомфорт в області глотки: першіння, відчуття сухості, стороннього тіла в горлі, нав’язливий сухий кашель без виділення слизу. У глотці спостерігається скупчення в’язкого мокротиння.

Розвивається неприємний запах з рота. При візуальному огляді відзначається ефект «лакованої поверхні» з включенням засохлих кірок. Найчастіше зустрічається у літніх людей.

Діагностика фарингіту у дорослих зазвичай не викликає труднощів і базується на зборі анамнезу, даних огляду і результатів лабораторних методів дослідження. Однак захворювання вимагає диференціації через схожість симптоматики і можливе приєднання запальних процесів у інших частинах глотки.

Самодіагностика, з’ясування відмінностей тонзиліту від ларингіту, форми і причини фарингіту — можуть привести до погіршення стану, переходу хвороби до хронічної форми, розвитку серйозних ускладнень.

Стандартний перелік діагностичних методик у лікаря включає в себе: візуальний огляд глотки; фарингоскопію — обстеження при штучному світлі за допомогою лобного рефлектора; мазок з поверхні піднебінних дужок і задньої стінки глотки; загальний аналіз сечі і крові.

Лікування фарингіту, загальні правила

Лікування, як правило, проводиться амбулаторно, тобто в домашніх умовах.

Перш за все на час хвороби слід відмовитися від:

 • куріння;
 • шкідливої їжі (виключити солоне, перчене, кисле);
 • зайвих розмов на підвищених тонах;
 • співу.

Замість цього слід:

 • Пити воду (до 2 л на день) або іншу рідину. Важливо — не холодну і не гарячу! Температура пиття повинна бути теплою.
 • Полоскати горло антисептиками, за винятком спиртових настоянок, які обпалюють слизову.
 • Приймати ліки антисептичної дії, а також препарати для підвищення імунітету. Відмінний варіант — таблетки для розсмоктування, що поєднують обидва ефекти.
 • Користуватися трав’яними відварами і зігріваючими компресами.

Для хворого рекомендується температурний режим у кімнаті 21-23 градуси, регулярне провітрювання і вологе прибирання. На час хвороби заборонені фізичні навантаження, підвищена активність. Якщо організм сильно ослаблений, температура висока, спостерігається інтоксикація, потрібно дотримуватися постільного режиму.

Лікування гострого фарингіту:

Лікування фарингіту залежить від причини захворювання. Застосування антибіотиків при вірусному фарингіті не має ніякого сенсу, крім агресивного впливу на мікрофлору глотки і всього організму в цілому. Антибіотики призначаються лікарем тільки в разі бактеріальних інфекцій. Більшість фарингітів, як ми вже говорили на початку — гострої вірусної етіології, тому застосовується симптоматичне лікування: зниження лихоманки жарознижувальними засобами, лікування болю у горлі знеболювальними і антисептичними засобами місцевого застосування, і тепле пиття (чай, молоко з медом і т.п.). Метою лікування бактеріального фарингіту (як правило, полягає у якісному антибіотику) є скорочення тривалості хвороби, полегшення симптомів, зменшення частоти рецидивів і ускладнень (наприклад, ревматизму).

Лікування хронічного фарингіту:

Хронічна форма, як правило, викликана підірваним здоров’ям. Це, скоріше, наслідок. І поки причина не буде вилікувана, фарингіт також не покине організм. Спочатку усувають супутні захворювання шлунково-кишкового тракту, щитоподібної залози, ЛОР-органів. Відмовляються від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю), переходять на здорову дієту, зміцнюють імунітет. Безпосередньо фарингіт лікують:

 • електрофорезом;
 • магнітною терапією;
 • терапією лазером;
 • опроміненням за допомогою ультрафіолету.

Показано санаторно-курортне лікування, морське повітря і соляні печери.

Захистити себе від загострень можна, якщо змінити шкідливі звички, що сприяють розвитку фарингіту:

 • Паління. Якщо не можете кинути одразу, обмежте кількість сигарет на день.
 • Колекціювання пилу в будинку. Пластикові вікна, зволожувачі, очищувачі повітря, мокрий рушник на батареї стануть прекрасним бар’єром.
 • Розпивання спиртних напоїв. У великих кількостях вони сушать слизову.
 • Вживання подразної їжі (яка дряпає або пече). Краще замінити її на молочні продукти, а також багаті на вітамін А.
Важливо знати

Розчини для полоскання і спреї часто не потрапляють у вогнище захворювання і не можуть надати достатній терапевтичний ефект від їх використання. Задня стінка глотки при полосканні і зрошенні найчастіше недостатньо доступна для цих засобів фізіологічно. Правильніше за все використовувати продукт для розсмоктування, який буде сприяти усуненню причини болю в горлі і прискорить одужання.

І такий продукт є у нас — це Лісобакт!

До складу Лісобакт входять два важливих натуральних компоненти — це лізоцим і піридоксин (вітамін В6). Лісобакт м’яко впливає на запалені ділянки горла і природним чином відновлює захисні функції слизової оболонки глотки і всієї ротової порожнини.

Оскільки лізоцим — це натуральний фермент, який має біологічне походження, гарантується не тільки безпека препарату, а й мінімум можливих протипоказань. Він дієво справляється із запаленнями, викликаними грам (+/-) мікроорганізмами, грибами і вірусами. Лізоцим проявляє місцеву протизапальну дію і підсилює неспецифічну опірність організму.

Вітамін В6 (піридоксин) надає регенерувальний вплив на слизову горла, а також має протиафтозний ефект.

Дорослим рекомендується розсмоктувати по дві таблетки 3-4 рази на добу. Тривалість близько 5 днів, чого зазвичай буває достатньо для лікування звичайного, не ускладненого фарингіту. Правильно — повільно розсмоктувати таблетки, утримуючи тривалий час таблетку в ротовій порожнині. Інтервал між прийомами — не менше 1 години.

Читать также:
read-img
Стоматит – це узагальнений термін для захворювань із вираженим запальним процесом, що локалізуються на слизовій...
Детальнiше
read-img
Тонзиліт — це інфекція мигдалин, яка, подібно інтернету, не має кордонів і покриває усю планету....
Детальнiше
warning__img