Біль в горлі у дорослих — поширений неспецифічний симптом, який може характеризувати як ряд захворювань горла, так і функціональні порушення слизової оболонки в наслідок несприятливих чинників навколишнього середовища.
symptoms-img
Характеристика болю в горлі

Біль — це реакція організму у відповідь на негативний вплив факторів різного генезу. По суті, це один із захисних механізмів, вироблених у процесі еволюції живих систем. Однак синдром болю неоднорідний і характеризується рядом властивостей. Перш за все відчуття відрізняється своїм типом:

 • Гострий біль у горлі, який погано переноситься (ріжучий, кинджальний, пульсуючий, колючий, розриваючий, смикаючий). Для нього характерні раптовий початок, чітка локалізація. Хворий не просто скаржиться, що дуже сильно болить горло, а чітко вказує де.
 • Хронічний біль — менш інтенсивний, з нечіткою локалізацією, який пацієнт переносить відносно легко.

За інтенсивністю відчуття може бути постійним, наростаючим/стихаючим, хвилеподібним. Найчастіше воно чітко асоціюється з часом появи, наприклад, біль у горлі вранці. Іноді біль посилюється у відповідь на конкретні дії (біль при ковтанні). При деяких захворюваннях, із залученням до патологічного процесу трахеобронхіального дерева, має місце гіперпродукція фізіологічного секрету — слизу. Це призводить до скупчення в’язких мас (мокротиння), які створюють перешкоду на шляху руху повітря дихальним каналом, що відчувається як “закладеність горла”.

Така різноманітність проявів і вираженість больових відчуттів у горлі обумовлена великою кількістю нервових закінчень у слизовій оболонці рото/носоглотки.

Визначення усіх характеристик больового синдрому і супутніх йому симптомів (кашель, лихоманка, порушення носового дихання, ринорея) надзвичайно важливі. Саме вони допоможуть встановити причини, що спровокували відчуття, і правильно поставити діагноз.

Причини болю в горлі

Найчастіше біль у горлі викликають інфекції горла, при яких до запального процесу залучена слизова глотки, а також лімфоїдні тканини. Саме наявність лімфоїдної тканини у великому обсязі й функціонально-анатомічні особливості глотки визначають високу схильність цього органу до розвитку інфекційно-запальних процесів.

Практично будь-яка інфекція в горлі, при наявності сприятливих умов, викликає запалення його структур, супроводжується болем. Інфекційними причинами болю в горлі найчастіше бувають:

 • ГРВІ
 • загострення ангіни (хронічного тонзиліту)
 • ларингіт
 • грип
 • заглотковий абсцес
 • фарингіт
 • ларинготрахеїт
 • кір
 • дифтерія
 • скарлатина
 • інфекційний мононуклеоз
 • коклюш
 • стоматит (афтозний, кандидозний, герпетичний)
 • гінгівіт
 • орофарингіальний кандидоз

Особливо часто починає боліти горло після переохолодження (промерзання в осінньо-зимовий період). На тлі зниження місцевого імунітету зменшується концентрація захисних речовин. Результатом стає знижена активність миготливого епітелію, поступове порушення характеристик слизу. Це призводить до підвищення активності умовно-патогенних мікроорганізмів — розвивається запалення горла.

Больовий синдром при алергії також відносять до поширених явищ. Залежно від чинного алергену і специфічної реакції організму на нього, алергія може протікати по-різному. Однак практично завжди до процесу залучаються слизові оболонки і структури носоглотки.

Якщо довго болить горло при відсутності явних причин, необхідно звернути увагу на неінфекційні фактори. Перш за все, це тривале перебування в умовах несприятливого мікроклімату житла, зокрема низької вологості повітря. Цьому сприяють системи опалення, неправильна експлуатація яких пересушує повітря у приміщенні, викликаючи пересихання слизової горла, кашель і хворобливі відчуття.

Якщо дуже болить горло, до частих причин відноситься і паління, оскільки дим від сигарет є сильним подразником слизової носо/ротоглотки, що провокує больовий ефект. Неприємні відчуття можуть з’являтися і при відмові від куріння. При цьому не потрібно знову починати курити, навіть якщо болить горло — це синдром відміни, який швидко проходить.

Аналогічний вплив має пил, задимленість атмосфери, перенапруження голосових зв’язок (у момент крику, гучного/довгого співу).

Ефективне лікування горла

Будь-яка терапія повинна починатися з постановки діагнозу. Ретельне обстеження особливо важливо, якщо біль у горлі турбує вас часто або постійно, оскільки ті чи інші захворювання горла вимагають різного лікування.

Вирішуючи що робити, якщо дуже сильно болить горло, або як швидко вилікувати виразки в роті, багато без роздумів починають самолікування. Для цього використовують системні антибактеріальні засоби, без урахування чутливості мікрофлори і наявності клінічних показань до їх застосування. Особливо халатно пацієнти відносяться до випадків, коли проявляється біль у горлі без температури.

Не рекомендується постійно застосовувати системні нестероїдні протизапальні засоби, щоб швидко зняти біль у горлі, адже виникає підвищений ризик їх побічної дії і реакції гіперчутливості.

Основним методом, що дозволяє як зняти біль у горлі, так і лікувати його протягом тривалого періоду, є застосування топічних (діючих місцево) медикаментозних засобів. Топічні препарати забезпечують прямий контакт діючої речовини зі слизовою. Це дозволяє досягати потрібної концентрації в області вогнища патологічного процесу, системна дія при цьому відсутня. Препарати мають низьку алергенність, не дратують слизову оболонку. Саме ці властивості дозволяють як прибрати біль у горлі, так і використовувати їх у комплексній терапії гострих/хронічних захворювань ротоглотки.

Існують різні лікарські форми для місцевого застосування: спрей, розчин для полоскань. Однак при виборі того, чим лікувати біль у горлі, перевагу слід надавати таблеткам для розсмоктування, які забезпечують найбільш тривалу експозицію активно діючої речовини в порожнині рота.

Лікування болів у горлі препаратом Лісобакт®

До топічних препаратів відноситься і Лісобакт®. Основна діюча речовина — лізоциму хлорид. Він виступає у ролі антисептика, засобу, що розріджує, має імуномодулювальну та місцеву протизапальну дії. Якщо виник біль у горлі, лікування Лісобакт® може застосовуватися при запальних процесах, викликаних як бактеріями, так і вірусами, різними грибами.

Вітамін В — другий активний компонент препарату, він має захисну дію на слизову порожнини рота, впливає на її швидку регенерацію (відновлення і загоєння), попереджає розвиток кандидозу. Активні компоненти Лісобакт® досягають максимальної концентрації через 60 хвилин. Форма випуску Лісобакт® забезпечує тривалу роботу компонентів у вогнищі запалення.

Перебуваючи у пошуку препарату або засобу, що допомагає від горла, зверніть увагу на Лісобакт®, оскільки він володіє широким спектром дії відносно бактерій, вірусів і грибів. Лісобакт® рекомендують при таких захворюваннях, як тонзиліт, фарингіт, стоматит, гінгівіт, після тонзилектомії. Лісобакт® випускається у вигляді таблеток для розсмоктування.

Дорослим призначають по 2 таблетки до 3-х разів на добу протягом 1 тижня. Як правило, цього терміну достатньо, щоб усунути запалення.

Що робити, коли болить горло? При необхідності, якщо біль зменшився, але ще не зник, довго не гояться виразки, лікування препаратом, після консультації з лікарем, можна продовжити до 2 тижнів.

Профілактика болю в горлі у дорослих

Запалення горла, як і іншу негативну симптоматику, можна попередити, виконуючи ряд профілактичних дій. До загальних профілактичних заходів належать:

 • Загартовування організму із поступовим і індивідуально дозованим нарощуванням гартувальних навантажень (інтенсивність, тривалість)
 • Зміцнення місцевого/загального імунітету. Періодичний прийом препаратів, що стимулюють імунітет на клітинному і гуморального рівні, імуномодуляторів, вітамінно-мінеральних комплексів
 • Раціональне харчування, відповідне віковим потребам, із достатнім і збалансованим вмістом харчових нутрієнтів
 • Дотримання правил особистої та загальної гігієни (мінімізація контактів з хворими, використання індивідуального туалетного приладдя, посуду)
 • Зволоження повітря в опалювальних житлових приміщеннях, відмова від куріння і знаходження в екологічно несприятливих місцях
 • Лікування карієсу
 • Своєчасний прийом ліків для горла (при появі перших ознак), зокрема, Лісобакт®.

До місцевих заходів належать полоскання горла прохолодною водою із додаванням хвої, відварів кори дуба, ромашки, календули, чистка зубів з частою зміною щітки.

Дотримання таких доступних заходів і своєчасний прийом ліків від горла дозволять попередити захворювання ротоглотки. Це значно ефективніше, ніж лікувати горло при вже розвиненому захворюванні.

Читать также:
read-img
Ангіна – це запальний процес на мигдалинах, який рідко спостерігається ізольовано і не обходиться без...
Детальнiше
read-img
Тонзиліт — це інфекція мигдалин, яка, подібно інтернету, не має кордонів і покриває усю планету....
Детальнiше
warning__img