Ангіна – це запальний процес на мигдалинах, який рідко спостерігається ізольовано і не обходиться без поразки задньої стінки глотки. Це пояснюється тісним анатомічним сусідством і подібністю будови мигдаликів і фолікулів задньої стінки глотки, які складаються з лімфоїдної тканини. Тому часто використовується також термін «гострий тонзилофарингіт». Симптоми ангіни у дорослих зустрічаються у 5-17% випадків, це куди рідше, ніж у дітей, які страждають на захворювання у 30% випадків.
symptoms-img
Причини ангіни

Мигдалини – важливий фактор локального імунітету, оскільки вони першими зустрічають інфекційних агентів. Запалення частіше має бактеріальну природу (стрептококи, гемофільна паличка, стафілококи). Рідше викликається вірусами і грибками, вкрай рідко – мікоплазмами і хламідіями.

Класифікація виділяє первинні види ангіни і вторинні, що зустрічаються при різних захворюваннях (дифтерія, скарлатина, кір). До особливих форм відноситься герпетична ангіна, хламідійна, сифілітична і грибкова. Серед збудників найбільшу значимість має бета-гемолітичний стрептокок. Інфекція передається повітряно-крапельним і побутовим шляхом через посуд.

Чи заразна ангіна? Так, і її джерелом є хворий. При контакті з ним, або за умови користування одним посудом, відбувається зараження. Знаючи, як передається ангіна, у багатьох випадках можна уникнути даного захворювання.

Розмірковуючи про те, яка буває ангіна, важливо зрозуміти природу її походження. Вірусний тонзиліт викликають віруси Коксакі, герпесу і ентеровірус. Грибкова ангіна виникає при ослабленні імунітету. При цьому, умовно-патогенні грибки, швидко розмножуючись, викликають специфічну картину кандидозного тонзиліту. Фактори, що провокують захворювання: лікування імунодепресантами, гормонами, проведення хіміотерапії.

Ангіна: симптоми у дорослих

Характерні ознаки захворювання проявляються досить швидко. Інкубаційний період ангіни коливається від декількох годин до доби. Найчастіше початкова стадія захворювання протікає гостро.

Початкові симптоми при ангіні неспецифічні: температура, озноб, слабкість, головний біль. Розгорнута картина відзначається на другу добу. Характерним є почервоніння горла, поява нальотів і біль при ковтанні.

Причиною хворобливості є запалення, а внаслідок рясної іннервації глотки біль може бути значним. Саме від того, наскільки сильно і виражено горло болить, хворий визначає тяжкість стану, а також можливість самостійно приймати терапевтичні заходи або терміново звернутися до лікаря. Можуть також турбувати «летючі» суглобові болі.

Скільки днів хворіють на ангіну? Неускладнене захворювання триває тиждень, при цьому симптоми поступово стихають. Адекватна фармакотерапія дозволяє скоротити терміни, швидко вилікувати захворювання і знизити ризик розвитку ускладнень.

Як розпізнати ангіну: види і їх особливості

Як виглядає горло при ангіні: виявляється почервоніння мигдалин, ідентичний колір набувають дужки і стінки глотки. Мигдалини набряклі, з наявністю пухкого і пористого нальоту, який легко знімається, не залишаючи кровоточивості.

Ознаки ангіни у дорослих сильно залежать від виду захворювання:

 • Катаральна

Характеризується почервонілими мигдалинами. Незважаючи на сильно збільшені розміри, вони не містять патологічних нальотів. Відсутні кашель і нежить.

 • Гнійна

Протікає з гнійними включеннями у різних відділах мигдалин. Симптоми гнійної ангіни більш виражені: висока температура, інтоксикація, слабкість, втрата свідомості. Посилюється занепокоєння від надмірних болів у горлі, утруднення дихання і ковтання. Виділяють кілька форм із гнійним ураженням. Лакунарна ангіна – в лакунах визначається гнійний вміст, який легко видаляється. Фолікулярна ангіна – це більш глибоке ураження мигдалин. У даному випадку залучені фолікули – лімфатичні вузлики, які виглядають як піднесення жовтуватого кольору. Гнійні включення погано видаляються, а зливаючись можуть утворювати великі абсцеси.

 • Герпесная ангіна у дорослих або везикулярний тонзиліт

Також починається з лихоманки. Потім з’являється почервоніння усіх відділів: дужок, глотки, мигдаликів. Якщо виникла герпесная ангіна, горло почнуть покривати везікулезні висипання із прозорим вмістом. При захворюванні присутні катаральні явища: нежить, чхання, закладеність носа. Нальоти не характерні. Трохи пізніше везикули розкриваються з утворенням дрібних ранок, які зливаються між собою. На цьому етапі хворобливість у горлі посилюється.

 • Грибкові ураження

Викликаються грибами роду Candida. На мигдалинах виникають плівки творожистого виду, які легко знімаються. Якщо діагностовано грибкову ангіну, ознаки хвороби почнуть поширюватися, захоплюючи поруч лежачі тканини і утворення (язичок, м’яке піднебіння). Захворювання має більш м’яку форму і протікає при невиражених симптомах: невелика слабкість і температура в межах 37,5 ℃, слабкі болі в горлі.

Чим небезпечна ангіна: симптоми і лікування при ускладненнях

Не варто забувати про те, що ускладнення після захворювання бувають досить серйозними. Тому при постійному болі в горлі, якщо почала розвиватися гнійна ангіна, лікування повинен призначати компетентний лікар.

Ранні (гнійні) ускладнення: синусит, отит, флегмонозная ангіна. В останньому випадку до процесу залучаються прилеглі тканини і виникає абсцес. Це відбувається в тому випадку, якщо під час захворювання хворий сам визначав, чим лікувати ангіну, і в підсумку обрана терапія виявилася недостатньою. Часто цей стан вимагає оперативного втручання. Віддалені ускладнення після ангіни виявляються ураженнями клапанного апарату серця, суглобів і нирок.

Найнебезпечніший збудник ангіни — бета-гемолітичний стрептокок групи А.

Ревматизм — грізне ускладнення ангіни!!! Ревматизм може спровокувати ангіна, викликана бета-гемолітичним стрептококом при несвоєчасно розпочатому і невірно призначеному лікуванні.

Як лікувати ангіну

З огляду на важкий перебіг і можливість ускладнень, хворим необхідний щадний режим. Призначувана терапія залежить від збудника захворювання.

Препарати для лікування ангіни можна розділити на засоби:

 • топічної дії для промивання лакун, полоскання, зрошення
 • системної (антибіотики при бактеріальних тонзилітах)
 • противірусні та протигрибкові препарати при вірусній і грибковій природі

Якщо вже почалася ангіна, що робити вдома до моменту звернення до лікаря? Ефективна терапія катаральної форми місцевими препаратами, у даному випадку вони цілком можуть застосувати як монотерапія. Застосування антибіотиків невиправдане.

Якщо у вас герпес вірусна ангіна, потрібно звернутися до фахівця, оскільки дана форма вимагає специфічного лікування. При легкому перебігу захворювання застосовуються антисептичні та анальгетичні засоби місцевої дії. Важкий перебіг вимагає проведення противірусного лікування.

Грибкова форма лікується протигрибковими препаратами. Для обробки використовуються антисептики з вираженою протигрибковою дією. Якщо місцева терапія не приносить успіху (зазвичай це буває при цукровому діабеті або у ВІЛ інфікованих), протигрибкові препарати призначаються всередину. При цій формі захворювання необхідна відмова від солодощів і дріжджових продуктів на час лікування. Також буде потрібен прийом пробіотиків, що нормалізують флору в кишківнику і сприяють підвищенню імунітету.

Як лікувати гнійну ангіну

У ході лікування важливо враховувати поєднання препаратів місцевої дії і антибіотикотерапію.

Таблетки Лісобакт® із потужною антисептичною дією працюють на основі активної речовини лізоцим (природний фермент). Лісобакт® ефективно протистоїть вірусам, бактеріям і грибам. Важливим є те, що лізоцим підвищує місцевий імунітет і здатний підсилювати дію антибактеріальних засобів. Вітамін В6, який міститься у складі Лісобакт®, попереджає розвиток кандидозу, захищає і відновлює слизову порожнини рота.

Чим обробляти горло при ангіні

Для обробки горла при ангіні добре застосовувати відвари трав: м’яти, шавлії, ромашки. Рослинні засоби нешкідливі, тому горло можна обробляти до 10 разів на день. Однак, вираженого лікувального ефекту вони не роблять, тому їх можна використовувати лише як допоміжні засоби. Фармацевтичні препарати від ангіни для дорослих повинні мати широкий спектр дії: бактерії, гриби, мікроорганізми і віруси. Оптимальними для своєчасного початку та ефективного лікування ангіни є таблетки для розсмоктування Лісобакт®, які мають місцеву і системну противірусну і протимікробну дії. Завдяки цьому Лісобакт® ефективно діє у всіх осередках інфекції.

Чим зняти наліт при ангіні

Наліт безболісно видаляється звичайним полосканням. Підходить будь-яка рідина, але доцільніше вибрати розчин із додатковим ефектом (сольовий або содовий розчини, відвари трав). У даному випадку не так важливо, як проявляється ангіна – полоскання не зашкодять при будь-якому її типі.

Гнійники при фолікулярній формі формуються глибоко, а їх грубе видалення призводить до появи глибоких ран, які часто гояться з утворенням шрамів. Надалі ці шрами будуть перешкоджати дренажу з лакун і може розвинутися хронічна ангіна. При грубому і травматичному очищенні пошкоджуються тканини і можуть утворюватися вторинні вогнища. Видалення гною і нальотів є професійною процедурою. Робити це самостійно не варто.

Що можна їсти при гнійній ангіні

Крім місцевого лікування, важливим є харчування і питний режим. У перші дні захворювання апетит зазвичай знижений через високу температуру. Однак, після початку процесу лікування ангіни хворому стає трохи легше, і йому можна починати їсти рідку їжу. Всі страви повинні бути несолоними або мало солоними, не кислими, без вмісту спецій та дратівної дії на слизову. Це можуть бути бульйони, протерті круп’яні та овочеві супи, супи-пюре, молочні каші, молоко. Виключаються гострі, копчені і гарячі страви.

Що пити при ангіні

Усі напої повинні прийматися в теплому вигляді, щоб не дратувати слизову оболонку горла. Це можуть бути не кислі компоти з сухофруктів, узвари, молочні та фруктові киселі. Можна вживати трав’яні відвари, не міцно заварені чаї без лимона. Фруктові соки, через вміст у них органічних кислот, на перший час виключаються. З цієї ж причини не варто вживати кисломолочні, газовані напої. Якщо хочете випити сік або морс, розведіть його водою. Ефективне лікування ангіни залежить також від кількості рідини, що вживається, яка забезпечує виведення токсинів і зменшення інтоксикації, прискорює одужання і нормалізує терморегуляцію. Для хворого мінімальна кількість рідини повинна становити 2 літри на добу.

Антибіотикотерапія та звернення до лікаря

Розуміння того, як визначити ангіну, недостатньо. При гнійній формі ангіни або у разі погіршення стану здоров’я, необхідно вирішувати питання про застосування антибіотиків, тому доцільно одразу звернутися до лікаря. Віддавати перевагу тільки місцевому лікуванню, оминаючи антибіотикотерапію, може бути небезпечним для здоров’я.

Антибіотикотерапія спрямована на:

 • швидке купірування симптомів, зменшення тривалості і тяжкості
 • профілактику ускладнень (ранніх і відстрочених)

Антибіотики обов’язково призначаються не тільки при гнійній ангіні, але й при підтвердженому бактеріальному тонзиліті. Клінічними критеріями бактеріальної форми є запалення, збільшення лімфовузлів, температура і відсутність кашлю. При наявності цих чотирьох критеріїв антибіотики призначаються емпірично.

Поряд із пеніцилінами призначають оральні цефалоспорини і макроліди, які достатньо ефективні і добре переносяться.

Як бачимо, кожного разу лікування відрізняється, тому на питання, як швидко вилікувати ангіну, можна дати одну відповідь – вчасно звернутися до фахівця.

Профілактика ангіни

Профілактичне значення мають:

 • позбавлення від вогнищ інфекції (своєчасне лікування каріозних зубів)
 • усунення професійних факторів ризику
 • здоровий спосіб життя, що виключає тютюнопаління і прийом алкоголю
 • догляд за порожниною рота
 • зміцнення імунітету і недопущення переохолодження

Ангіна заразна, а тому ще одним заходом профілактики можна назвати відсутність контакту із хворими людьми. Всі ці заходи попереджають часті рецидиви захворювання і ризик його переходу до хронічної форми.

Читать также:
read-img
Стоматит – це узагальнений термін для захворювань із вираженим запальним процесом, що локалізуються на слизовій...
Детальнiше
read-img
Фарингіт — запальний процес, який вражає слизову глотки і лімфоїдну тканину. Фарингіт бушує у розпал...
Детальнiше
warning__img